perz chwasty

Jak ograniczyć wzrost chwastów w ogrodzie?

O chwastach można by napisać całą książkę. Są one zmorą każdego ogrodnika, a ich wyrywanie pochłania ogromne ilości czasu. Są dużo lepiej dostosowane do trudnych warunków atmosferycznych i rosną znacznie szybciej niż rośliny ozdobne. Oznacza to, że bez naszej pomocy oraz stosowania rozmaitych zabiegów utrudniających ich wzrost, zaduszą rośliny zdobiące nasz ogród. Nie ma idealnego sposobu na tych nieproszonych gości w naszych ogrodach i w wielu przypadkach pozostaje nam ręczne wyrywanie. Jest jednak kilka sposobów, które nam tą pracę ułatwią.

1. Jak ograniczyć wzrost chwastów w ogrodzie- wyrywaj regularnie

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, chwasty rosną bardzo szybko, dlatego ważne jest ich systematyczne wyrywanie. Mniejsze chwasty usuwa się znacznie łatwiej niż te wyrośnięte i już dobrze ukorzenione. Gdy je wyrwiemy i uschną, to praktycznie nic z nich nie zostanie i nie musimy marnować miejsca w ogrodzie na ich składowanie. Jest jeszcze jedna bardzo ważna zaleta systematycznego wyrywania chwastów. Usuwając małe rośliny nie dopuszczamy do ich rozsiania po całym ogrodzie. Dzięki temu w kolejnym sezonie będziemy mieli znacznie mniej pracy. Widzimy więc jak ważna jest systematyczność przy pracach ogrodowych. Poświęćmy więc lepiej 30 minut każdego dnia na pielenie niż 4-5 godzin ciągiem co 2 tygodnie.

2. Ściółkowanie przytłumi chwasty

Ściółkować glebę można bardzo wieloma rzeczami. Mogą to być ściółki naturalne np. słoma, skoszona trawa, kamień jak i sztuczne np. agrotkanina. Ściółki naturalne typu słoma czy trawa mają tą wadę, że szybko się rozkładają i wyglądają nieestetycznie. Lepiej więc skupić się na tych trwalszych jak kamień, kora i agrotkanina, a jeszcze lepiej jeśli połączymy te elementy. Najlepszy efekt pod względem skuteczności i estetyki da agrotkanina zamaskowana korą lub kamieniami. Mamy wtedy bardzo dobrą barierę przeciw chwastom o dużej trwałości. Jedynym przeciwwskazaniem do stosowania agrotkaniny jest stale mokra, gliniasta gleba. W takim wypadku stosujemy samą korę lub kamień, aby dodatkowo nie blokować przesychania gleby agrotkaniną, która w pewnym stopniu ten proces utrudnia.

Ściółkowanie to świetny sposób na ograniczenie wzrostu chwastów w ogrodzie

3. Jak ograniczyć wzrost chwastów w ogrodzie- opryski chemiczne

Jeśli nie prowadzimy naszego ogrodu w sposób całkowicie ekologiczny, możemy zastosować środki chemiczne zwalczające chwasty. Do wyboru mamy substancje zwalczające wszystkie chwasty lub takie działające na ich konkretne grupy. Przy oprysku należy pamiętać o omijaniu roślin ozdobnych, ponieważ opryski nie są wybiórcze i mogą zaszkodzić również im. Musimy jednak pamiętać, że jeden czy dwa opryski nie usuną nam chwastów na zawsze- zabiegi dość często trzeba powtarzać.

4. Rośliny okrywowe stłumią chwasty

Dobrym ekologicznym sposobem na ograniczenie rozrostu chwastów jest sadzeni roślin zadarniających. Klasycznym przykładem jest tutaj np. trawa, która gdy się rozrośnie i ma dobre warunki do wzrostu, nie pozwala na wzrost konkurencji w postaci dużej ilości chwastów. Oczywiście przy trawie też jest trochę pracy, ale zawsze szybciej jest skosić większy teren kosiarką niż usuwać z niego chwasty. Inne rośliny okrywowe to np. bluszcz pospolity, irga, jałowce płożące oraz wiele innych gatunków, które po 2-3 latach ściśle pokryją glebę i nie pozwolą na wzrost chwastów.

Jak ograniczyć wzrost chwastów w ogrodzie?