funkia_blue_mouse

Funkie- królowe cienia. Uprawa, odmiany, charakterystyka.

Miejsce w ogrodzie, w którym występuje przewaga cienia bardzo ciężko zagospodarować. Większość roślin ozdobnych do prawidłowego wzrostu, potrzebuje dużej ilości słońca. Tylko nieliczne gatunki radzą sobie na stanowiskach cienistych. Jednym z nich są funkie. Naszym zdaniem są to jedne z piękniejszych roślin na stanowiska cieniste. Dodatkowo ich plusem jest to, że występują w bardzo wielu różnokolorowych odmianach, przez co pięknie rozświetlają często ponure, cieniste zakątki ogrodu. W tym wpisie przedstawimy Państwu funkie i przekażemy kilka wskazówek na temat ich uprawy.

Funkie (Hosty)- charakterystyka

Pochodzą z rodziny szparagowatych. Ich wysokość jest uzależniona od odmiany, jednak zwykle nie przekraczają 100 cm. Są roślinami wieloletnimi. Ich część nadziemna zamiera późną jesienią i ponownie pojawia się na wiosnę. Cechą charakterystyczną funkii są duże, ogonkowe liście, które tworzą charakterystyczne, kopulaste kępy. W zależności od odmiany liście mogą mieć bardzo różne kolory- od zielonego, praktycznie do całkowicie białego. Występują także różnokolorowe obwódki. Jednak nie tylko liście są ozdobą host. Mają one także przepiękne kwiaty w postaci grubego pędu kwiatowego i kwiatów zebranych w grona. Są one najczęściej koloru fioletowego lub białego.

Funkie (Hosty)- uprawa

Funkie świetnie radzą sobie na stanowiskach półcienistych oraz cienistych. Nie lubią silnego, padającego bezpośrednio na nie słońca. Nieco odporniejsze na dużą ilość promieni słonecznych są odmiany o żółtych liściach. Gleba, w której rosną hosty powinna być stale, umiarkowanie wilgotna, ale bez zastoju wody. Przed sadzeniem warto dodać do niej nieco kompostu- funkie odwdzięczą się bujniejszym wzrostem. Opisywane rośliny nie mają dużych potrzeb nawozowych- wystarczy im niewielka dawka wieloskładnikowego nawozu mineralnego lub obornika granulowanego w sezonie. Funkie cechują się dobrą mrozoodpornością i nie wymagają okrycia na zimę.

Funkie (Hosty)- zastosowanie

Funkie są roślinami bardzo przydatnymi w nasadzeniach ogrodowych. Jest bardzo niewiele roślin tak pięknych jak one, które dobrze znoszą stanowiska cieniste. Możemy je sadzić pod drzewami, płotami i we wszystkich tych miejscach, gdzie nie dociera ostre, bezpośrednie słońce. Funkie pięknie komponują się z innymi roślinami cieniolubnymi np. paprociami, a ich ogromna ilość odmian o różnokolorowych liściach sprawia, że pięknie rozświetlą nawet najbardziej ponury zakątek ogrodu. Funkie wyglądają najlepiej, gdy są sadzone w grupie. Dobrym miejscem dla nich będą brzegi oczek wodnych ze względu na uwielbianą przez nie wilgoć.

Funkie- najlepsze 3 odmiany

a) ‘Albomarginata’

Piękna odmiana funkii dorastająca do 60 cm wysokości i około 100 cm średnicy. Jej cechą charakterystyczną są dwukolorowe liście o lekko pofalowanych brzegach. Są one soczyście zielone z białą obwódką. Mają jajowaty kształt i są ostro zakończone. Funkia ‘Albomarginata’ kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty mają kształt dzwoneczków, o fioletowym kolorze.

b) ‘Blue Mouse Ears’

Funkia bardzo niska, bo dorastająca do nieco ponad 30 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną- zresztą jak sama nazwa wskazuje jest kształt liści. Przypominają one uszy. Mają bardzo ciekawy zielono-niebieski kolor. Tworzą one niską zwartą kępę. Pierwsze liście zaczynają wybijać z ziemi w pierwszej połowie maja i są ozdobą ogrodu do późnej jesieni. Jak na tak małą odmianę, ‘Blue Mouse Ears’ kwitnie bardzo intensywnie. Kwiaty mają fioletowy kolor.

funkia_blue_mouse
Blue Mouse Ears jesienią.

c) ‘Gold Standard’

Silnie rosnąca odmiana o grubych, sercowatych liściach. Dorasta do 1 m wysokości i podobnej średnicy. Liście są dwukolorowe- żółte z zieloną obwódką. Latem ich środek jeszcze bardziej jaśnieje. Kwiaty pojawiają się w lipcu. Mają dzwoneczkowaty kształt i są osadzone na bardzo długich pędach kwiatowych. Ich kolor to jasny fiolet.