Małe funkie, także mają swój urok

Funkie- królowe cienia. Uprawa, odmiany, charakterystyka.

Miejsce w ogrodzie, w którym występuje przewaga cienia bardzo ciężko zagospodarować. Większość roślin ozdobnych do prawidłowego wzrostu, potrzebuje dużej ilości słońca. Tylko nieliczne gatunki radzą sobie na stanowiskach cienistych. Jednym z nich są funkie. Naszym zdaniem są to jedne z piękniejszych roślin na stanowiska cieniste. Dodatkowo ich plusem jest to, że występują w bardzo wielu różnokolorowych odmianach, przez co pięknie rozświetlają często ponure, cieniste zakątki ogrodu. W tym wpisie przedstawimy Państwu funkie i przekażemy kilka wskazówek na temat ich uprawy.

Funkie (Hosty)- charakterystyka

Pochodzą z rodziny szparagowatych. Ich wysokość jest uzależniona od odmiany, jednak zwykle nie przekraczają 100 cm. Są roślinami wieloletnimi. Ich część nadziemna zamiera późną jesienią i ponownie pojawia się na wiosnę. Cechą charakterystyczną funkii są duże, ogonkowe liście, które tworzą charakterystyczne, kopulaste kępy. W zależności od odmiany liście mogą mieć bardzo różne kolory- od zielonego, praktycznie do całkowicie białego. Występują także różnokolorowe obwódki. Jednak nie tylko liście są ozdobą host. Mają one także przepiękne kwiaty w postaci grubego pędu kwiatowego i kwiatów zebranych w grona. Są one najczęściej koloru fioletowego lub białego.

Funkie (Hosty)- uprawa

Funkie świetnie radzą sobie na stanowiskach półcienistych oraz cienistych. Nie lubią silnego, padającego bezpośrednio na nie słońca. Nieco odporniejsze na dużą ilość promieni słonecznych są odmiany o żółtych liściach. Gleba, w której rosną hosty powinna być stale, umiarkowanie wilgotna, ale bez zastoju wody. Przed sadzeniem warto dodać do niej nieco kompostu- funkie odwdzięczą się bujniejszym wzrostem. Opisywane rośliny nie mają dużych potrzeb nawozowych- wystarczy im niewielka dawka wieloskładnikowego nawozu mineralnego lub obornika granulowanego w sezonie. Funkie cechują się dobrą mrozoodpornością i nie wymagają okrycia na zimę.

Zastosowanie

Funkie są roślinami bardzo przydatnymi w nasadzeniach ogrodowych. Jest bardzo niewiele roślin tak pięknych jak one, które dobrze znoszą stanowiska cieniste. Możemy je sadzić pod drzewami, płotami i we wszystkich tych miejscach, gdzie nie dociera ostre, bezpośrednie słońce. Funkie pięknie komponują się z innymi roślinami cieniolubnymi np. paprociami, a ich ogromna ilość odmian o różnokolorowych liściach sprawia, że pięknie rozświetlą nawet najbardziej ponury zakątek ogrodu. Funkie wyglądają najlepiej, gdy są sadzone w grupie. Dobrym miejscem dla nich będą brzegi oczek wodnych ze względu na uwielbianą przez nie wilgoć.

Funkie-królowe cienia- najlepsze 3 odmiany

a) ‘Albomarginata’

Piękna odmiana funkii dorastająca do 60 cm wysokości i około 100 cm średnicy. Jej cechą charakterystyczną są dwukolorowe liście o lekko pofalowanych brzegach. Są one soczyście zielone z białą obwódką. Mają jajowaty kształt i są ostro zakończone. Funkia ‘Albomarginata’ kwitnie od czerwca do lipca. Kwiaty mają kształt dzwoneczków, o fioletowym kolorze.

Funkie to najlepsze rośliny do cienia
F

b) ‘Blue Mouse Ears’

Funkia bardzo niska, bo dorastająca do nieco ponad 30 cm wysokości. Jej cechą charakterystyczną- zresztą jak sama nazwa wskazuje jest kształt liści. Przypominają one uszy. Mają bardzo ciekawy zielono-niebieski kolor. Tworzą one niską zwartą kępę. Pierwsze liście zaczynają wybijać z ziemi w pierwszej połowie maja i są ozdobą ogrodu do późnej jesieni. Jak na tak małą odmianę, ‘Blue Mouse Ears’ kwitnie bardzo intensywnie. Kwiaty mają fioletowy kolor.

Małe funkie, także mają swój urok
Blue Mouse Ears jesienią.

c) ‘Gold Standard’

Silnie rosnąca odmiana o grubych, sercowatych liściach. Dorasta do 1 m wysokości i podobnej średnicy. Liście są dwukolorowe- żółte z zieloną obwódką. Latem ich środek jeszcze bardziej jaśnieje. Kwiaty pojawiają się w lipcu. Mają dzwoneczkowaty kształt i są osadzone na bardzo długich pędach kwiatowych. Ich kolor to jasny fiolet.