Sosna kolumnowa 'Green Tower'

Sosny kolumnowe- najlepsze odmiany

Sosny to z reguły bardzo duże drzewa, które potrzebują ogromnej ilości miejsca. W formie naturalnej nie nadają się więc do średnich i małych ogrodów, a właśnie takich mamy w Polsce najwięcej. Czy znaczy to, że nie możemy mieć tych pięknych roślin w ogrodzie? Na szczęście możemy, a z pomocą przychodzą nam odmiany kolumnowe. Są to formy szczepione, które rosną wolniej niż gatunek i jak sama nazwa wskazuje tworzą regularne kolumny bez konieczności przycinania. W tym wpisie przedstawimy kilka odmian takich sosen.

1.Sosny kolumnowe- sosna czarna ‘Green Tower’

Po wielu latach jej wysokość nie będzie przekraczać 4m. Maksymalny roczny przyrost w sprzyjających warunkach wynosi 30 cm rocznie. Można więc powiedzieć, że rośnie średnio silnie. Jak to bywa u odmian kolumnowych, jej pędy kierują się bardziej do góry niż na boki. Są one bardzo silne i grube. Sprawia to, że sosna czarna ‘Green Tower’ jest niezwykle gęsta . Jej igły mają ciemnozieloną barwę i delikatnie połyskują. Są bardzo długie- mają ponad 10 cm.

Sosna kolumnowa 'Green Tower'

2. Sosna pospolita ‘Fastigiata’

Dość wysoka odmiana kolumnowa sosny pospolitej- może dorastać do 10m wysokości. Ma jednak niewielką szerokość- dorosłe drzewa nie przekroczą 2m. Sosna pospolita ‘Fastigiata’ posiada gęste, sztywne pędy skierowane ku górze. Również igły wykazują bardzo gęste ułożenie na pędach. Długość igieł nie jest tak imponująca jak u sosny czarnej- wynosi zaledwie 5-7cm. Mają one jednak przepiękny, niespotykany stalowoniebieski kolor. Sosna pospolita ‘Fastigiata’ bardzo szybko tworzy szyszki.

Sosny kolumnowe to piękne, nieduże drzewa

3. Sosny kolumnowe- sosna czarna ‘Pyramidalis’

Jako jedyna z naszego zestawienia jest rozmnażana z nasion. Pozostałe sosny to formy szczepione. Ma to swoje plusy i minusy. Sosna czarna ‘Pyramidalis’ jest dużo tańsza niż jej pozostałe kolumnowe koleżanki. Są jednak też wady- nie wszystkie sadzonki będą identyczne. Ogólnie zachowują stożkowy pokrój, jednak mogą się różnić np. tempem wzrostu i wysokością. Zasadniczo sosna czarna ‘Pyramidalis’ dorasta do 20m wysokości i 3-4m szerokości. Cechują ją stozkowy pokrój i silne, skierowane ku górze pędy. Rośnie dość szybko- w sprzyjających warunkach 50 cm rocznie. Ma bardzo długie, ciemnozielone igły.

4. Sosna czarna ‘Zimmer’

Niewątpliwie cechuje ją bardzo wysmukły pokrój. Maksymalnie może dorosnąć do 5m wysokości i nieco ponad 0,5m szerokości. U odmiany ‘Zimmer’ jeszcze bardziej zauważalny jest wzrost pędów pionowo ku górze. Jak przystało na odmianę sosny czarnej, ‘Zimmer’ ma bardzo długie, nastroszone, ciemnozielone igły. Idealnie nadaje się do małych ogrodów i na szpalery.