Sosny kolumnowe to piękne, nieduże drzewa

Sosna pospolita ‘Fastigiata’- uprawa i charakterystyka

Sosen pospolitych w lasach mamy pod dostatkiem. Są zarówno te młode, jak i stare ponad 100- letnie egzemplarze. Z uwagi na ich tak liczne występowanie w lasach, niewielu z nas interesuje się tymi drzewami jako roślinami ozdobnymi. Wiadomym jest, że nie każdy z nas może sobie pozwolić na posadzenie w ogrodzie czystego gatunku, który osiąga znaczne rozmiary, ale warto zainteresować się znacznie mniejszymi formami odmianowymi. W sprzedaży jest ich całe bogactwo- małe, duże, kolumnowe, szerokie, krzaczaste itp. W tym wpisie przedstawimy odmianę kolumnową- sosna pospolita ‘Fastigiata’.

Sosna pospolita ‘Fastigiata’- charakterystyka

Odmiana dość wysoka, bo po wielu latach przekraczająca 10m wysokości. Jej cechą charakterystyczną jest wąski, stożkowy pokrój. Dorosłe rośliny nie przekraczają 2m szerokości. Jej pędy są sztywne i silnie skierowane ku górze- szczególnie u młodych egzemplarzy. U starszych może się zdarzyć, że jakiś “ucieknie” na bok. Największą ozdobą sosny pospolitej ‘Fastigiata’ są jej igły. Mają one stalowoniebieski kolor i są gęsto ułożone na pędach. Jej roczny przyrost przekracza nieco 30 cm. Nie jest może bardzo imponujący, jednak po 10 latach daje nam ponad 3 metrowe drzewo. Sosna pospolita ‘Fastigiata’ bardzo szybko tworzy szyszki- mają je już nawet kilkuletnie egzemplarze.

Sosny kolumnowe to piękne, nieduże drzewa
Młoda sosna ‘Fastigiata’

Sosna pospolita ‘Fastigiata’- uprawa

Gdzie sosna pospolita rośnie każdy wie- praktycznie wszędzie. Jest rośliną bardzo tolerancyjną jeśli chodzi o warunki uprawy. Ma jednak swoje preferencje. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych- w cieniu przybiera bardzo luźny pokrój i gubi igły. Lubi gleby o odczynie lekko kwaśnym. Sosna pospolita ‘Fastigiata’ urośnie praktycznie w każdym typie podłoża- szkodzi jej jednak nadmiar wody. Jest bardzo odporna na suszę- podlewamy jedynie młode egzemplarze w okresach przedłużającego się okresu bez deszczu. Nie jest to roślina o dużych potrzebach pokarmowych. Wystarczy jej jedna niewielka dawka wieloskładnikowego nawozu mineralnego w sezonie. Ma bardzo wysoką mrozoodporność.

Zastosowanie

Jej silnie kolumnowy pokrój sprawia, że może być sadzona nawet w niewielkich ogrodach. Pięknie prezentuje się zarówno w grupach, jak i pojedynczo. Twórzmy z nią w roli głównej kompozycje z innymi sosnami. Jej stalowoniebieska barwa igieł pięknie współgra z roślinami kwitnącymi na żółto np. pięciornikiem. W dużych ogrodach możemy stworzyć z sosny pospolitej ‘Fastigiata’ długi szpaler. Opisywana odmiana jest bardzo odporna na zanieczyszczenia, dlatego z powodzeniem może być sadzona w zieleni miejskiej.