Cis pospolity 'Goud Elsje'- piękne, żółte przyrosty

Cis pospolity ‘Goud Elsje’- uprawa i charakterystyka

Cisy są roślinami bardzo wdzięcznymi, rzadko chorują, wyglądają bardzo elegancko i są odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. Ich ogromne bogactwo odmian sprawia, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. W ostatnim czasie cisy zyskały na popularności jako zamienniki bukszpanu, który jest trapiony przez ćmę bukszpanową. W tym wpisie przedstawimy cis pospolity ‘ Goud Elsje’. Jest to szeroka, rozłożysta odmiana o pięknym kolorze igieł. Więcej informacji poniżej.

Cis pospolity ‘Goud Elsje’- charakterystyka

Krzew idealnie nadający się do każdego tupu ogrodu. Po 10 latach jego średnica nie przekracza 2.5 m. Maksymalnie dorasta do 1,5 m wysokości. Jak widzimy po wymiarach cis pospolity’ Goud Elsje’ jest rośliną silnie rozrastającą się na boki. Jego pędy są dość miękkie i mają tendencje do niewielkiego pokładania się i przewieszania. Jego najbardziej ozdobną cechą są igły. Ich długość wynosi ok. 2,5 cm, a szerokość 3mm. Młode przyrosty mają intensywnie żółty kolor. Potem żółte pozostają jedynie końcówki igieł. ‘Goud Elsje’ jest odmianą żeńską. Wytwarza czerwone, kuliste osnówki, które pięknie kontrastują z jasną barwą igieł.

Cis goud elsje
Dobrze uformowany cis ‘Goud Elsje’

Cis pospolity ‘Goud Elsje’ – uprawa

Cis pospolity ‘Goud Elsje’ może rosnąć na każdym typie stanowiska jeśli chodzi o nasłonecznienie. W cieniu żółte przyrosty tej odmiany mogą być nieco słabiej wybarwione, ale nie wpływa to na ogólna kondycję rośliny. Cis preferuje dobrze zdrenowaną glebę , o dużej zawartości próchnicy. Poradzi sobie także w podłożu gliniastym- nie może jednak występować zastój wody. Ma dużą tolerancję jeśli chodzi o odczyn gleby. Cisa pospolitego ‘Goud Elsje’ nawozimy w kwietniu oraz na końcu czerwca niewielkimi dawkami obornika granulowanego lub nawozu mineralnego. Bardzo dużym plusem opisywanej rośliny są zwięzłe korzenie. Dzięki temu możemy przesadzać nawet starsze cisy bez pogorszenia ich kondycji. ‘Goud Elsje’ bardzo dobrze radzi sobie w polskim klimacie.

Zastosowanie

Opisywana odmiana może mieć bardzo ciekawe zastosowanie w ogrodzie. Jest jedną z niewielu roślin, które mogą rosnąć w cieniu, dlatego możemy nią rozświetlić cieniste zakątki ogrodu. Cis ‘Goud Elsje’ pięknie komponuje się z różami, pięciornikiem oraz trawami ozdobnymi- szczególnie tymi, których odcień wpada w niebieski. Z uwagi na bardzo szeroki wzrost świetnie nadaje się do zakrywania dużych połaci terenu.