Cis pospolity 'Fastigiata Robusta' to dość szybko rosnąca odmiana

Sadzonki cisów- jak rozpoznać te najbardziej wartościowe?

Z uwagi na ćmę bukszpanową, która z roku na rok czyni coraz większe szkody w bukszpanach, cisy zyskują na popularności. Świetnie się formują i z powodzeniem mogą być wykorzystywane do tworzenia wysokich i niskich żywopłotów oraz obwódek. Ważną ich zaletą jest to, że bardzo dobrze radzą sobie na stanowiskach cienistych. Ponad to cis nie potrzebuje dużych dawek nawozów oraz radzi sobie w cięższych gliniastych glebach. Jeśli zdecydujemy się na ich uprawę w ogrodzie, oczywistym jest, że musimy zakupić sadzonki. Jak wiemy sadzonki, sadzonkom nie równe. W tym wpisie udzielimy Państwu kilku wskazówek jak rozpoznać wartościowe sadzonki cisów.

Sadzonki cisów- sprawdzaj korzenie

Od korzeni wszystko się zaczyna. Dzięki nim część nadziemna rośliny jest zaopatrywana w wodę i sole mineralne. Gdy z korzeniami dzieje się coś niedobrego, natychmiast odbija się to na wzroście części nadziemnej. Przy zakupie sadzonek cisów zwrócić uwagę na korzenie. Możemy nawet w szkółce delikatnie wyciągnąć roślinę z doniczki i sprawdzić jak one wyglądają. Powinny być jasnobrązowe lub białe. Czarne korzenie to korzenie gnijące- takich sadzonek należy unikać. Jeśli nie mamy możliwości, żeby sprawdzić korzenie przed zakupem, to kupujmy sadzonki cisów jedynie w renomowanych szkółkach, w których możemy w pełni ufać sprzedawcy. Spójrzmy także na część nadziemną- gdy jest zielona i wygląda zdrowo, to możemy być prawie pewni, że z korzeniami też jest wszystko w porządku.

Sadzonki cisów muszą być formowane już w szkółce, w której je kupujemy

Młode sadzonki cisów muszą być formowane. Wstępne przycinanie musi być przeprowadzone już w szkółce. W przeciwnym razie do sprzedaży zostanie zaoferowana wysoka roślina z kilkoma wyciągniętymi w górę pędami. Oczywiście taką roślinę da się uratować i możemy zagęścić ją poprzez przycinanie, dopiero gdy ją posadzimy. Jednak cis to nie bylina i nie wypuszcza nowych pędów kilka razy w ciągu roku. Formowanie takie zajmie nam około 2 lat. Można powiedzieć więc, że na zakupie nieprzyciętej sadzonki stracimy 2 lata. Wybierajmy więc rośliny młode, przycięte i ładnie zagęszczone. Wtedy będziemy mieli pewność, że w niedługim czasie uzyskamy piękny, zdrowy i gęsty cis.

Cis goud elsje
Dobrze uformowany cis ‘Goud Elsje’

Zwróć uwagę na część nadziemną

Jak już pisaliśmy wcześniej część nadziemna jest odbiciem stanu korzeni. Zdrowe, zielone igły i pędy, z dużym prawdopodobieństwem będą świadczyć o zdrowych korzeniach. Zadbana sadzonka cisa powinna mieć żywy kolor igieł i pędów oraz być dobrze zagęszczona. Igły nie mogą być pożółkłe, a już na pewno nie mogą opadać. Sadzonki cisów kupowane wczesną wiosną mogą mieć nieco bardziej ciemnozielone igły, niż ten kupowane w pełni sezonu wegetacyjnego.