Tanio i dobrze urządzony ogród. Zrób to sam

Urządzamy ogród dobrze i tanio- 5 wskazówek jak to zrobić!

Przy obecnych zawirowaniach każdy z nas szuka oszczędności. Wzrost kosztów życia spowodował, że z kwoty którą przeznaczyliśmy na urządzenie ogrodu zostaje nam połowa. Często zniechęceni odkładamy nasze marzenia o pięknym ogrodzie na później. W tym wpisie przedstawimy Państwu sposoby na urządzenie ogrodu niedużym kosztem. Może niektórzy z Was dzięki tym wskazówkom przemyślą swoją decyzję i ponownie zastanowią się nad rozpoczęciem prac ogrodowych. A więc urządzamy ogród dobrze i tanio!

Kupuj młode sadzonki roślin

Zakup młodych roślin w mniejszych doniczkach jest decyzją bardzo opłacalną. Jesteśmy szkółką specjalizującą się w uprawie sadzonek lawendy, dlatego zobrazujemy to na przykładzie tej rośliny. Obecnie młoda sadzonka w doniczce 0,5l kosztuje u nas nieco ponad 4 zł. Rośliny dorosłe w doniczkach 4-5 litrów, których nie produkujemy, ale wiemy, że ich ceny kształtują się na poziomie 40-50zł. Młoda sadzonka potrzebuje około 2 lat żeby dorównać tej większej. Myślę, że warto warto poczekać i mieć 12 młodych sadzonek w cenie 1 dużej lub przeznaczyć zaoszczędzone pieniądze na inne elementy ogrodu. Dodatkowo pamiętajmy, że młode sadzonki lepiej aklimatyzują się na nowym miejscu.

Młode sadzonki roślin są tanie i szybko rosną

Urządzamy ogród i oszczędzamy na robociźnie- zrób to sam

Każdy z nas na pewno znajdzie chwilkę czasu na wykonywanie prostych prac przy urządzaniu własnego ogrodu. Daje to ogromną satysfakcję, pozwala lepiej zapoznać się z roślinami i je “zrozumieć”, a także zaoszczędzić sporo pieniędzy. Ceny usług ogrodniczych są bardzo wysokie. W nielicznych przypadkach jest to podyktowane chciwością właścicieli, ale w większości jest to po prostu sposób na zrekompensowanie wysokich kosztów prowadzenia biznesu. Gdy prace te wykonamy sami, nawet na niewielkim ogrodzie możemy zaoszczędzić kilka tysięcy złotych i przeznaczyć te pieniądze np. na zakup roślin.

Kupuj u producentów i tanio urządź ogród

Kupowanie bezpośrednio u producentów z pominięciem pośredników jest bardzo korzystnym rozwiązaniem, w szczególności gdy potrzebujemy dużej ilości materiałów do urządzenia ogrodu. Sadzonki roślin lepiej kupować bezpośrednio u producentów, a nie np. w centrach ogrodniczych. Płacimy wtedy znacznie mniej, a dodatkowo możemy uzyskać fachowe porady na temat ich doboru do danego stanowiska w ogrodzie. Drewno znacznie taniej kupimy w tartaku niż np. w markecie budowlanym. Dodatkowo jest ono lepszej jakości. Spotkamy się tam także z szerszą ofertą i dużą ilością gatunków drewna.

Wybieraj tanie i dobre materiały

Klasycznym przykładem jest tutaj użycie w ogrodzie kamienia polnego. Możemy z niego tworzyć przeróżne piękne rzeczy. Jest on materiałem idealnie pasującym do polskich ogrodów. Możemy z niego wykonać np. ścieżkę. Zastąpi on kostkę brukową, której ceny stale rosną. Kamień polny kupimy za bardzo małe pieniądze, a często u zaprzyjaźnionych rolników, którzy zbierają go z pola, aby nie uszkodzić maszyn podczas uprawy dostaniemy za darmo.

Urządzamy ogród- drogie rozwiązania zastępuj tańszymi

Dobrym przykładem jest tutaj trawnik. Ostatnio mocno spopularyzowała się trawa z rolki. Nie ma z nią dużo pracy, bo wystarczy rozwinąć, podlewać i trawnik gotowy. Jest to jednak rozwiązanie dość drogie. Znacznie tańsze jest własnoręczne wysianie trawy. Kosztuje ono co prawda trochę pracy i znacznie dłużej trzeba czekać na efekty, ale jest to warte dużych oszczędności. Przykłady takie można by mnożyć, dlatego na początku prac najlepiej zastanowić się nad właściwymi rozwiązaniami, które będą bardzo ekonomiczne, a pozwolą uzyskać podobne efekty. Wymagają one jednak większego zaangażowania z naszej strony.