Wykorzystanie glebogryzarki w ogrodzie negatywnie wpływa na glebę

Glebogryzarka czy łopata?- czyli czym kopać ogródek

Z ogrodów naszych rodziców czy dziadków pamiętamy, że podstawowym narzędziem jakiego używali do przekopywania ziemi była łopata. W wielu tradycyjnych ogrodach jest ona używana do dzisiaj. Jednak coraz śmielej jej miejsce zajmuje glebogryzarka. Jest to narzędzie służące do spulchniana gleby i przygotowywanie jej do uprawy roślin. Nie wymaga ona używania tak dużej siły, jak w przypadku przekopywania łopatą. Czy to znaczy, że jest narzędziem idealnym?- nie do końca. Glebogryzarka czy łopata?- zaraz się wszystkiego dowiecie.

Glebogryzarka czy łopata?- wady glebogryzarki

1. Problemy ze stosowanie nawozów zielonych

Gdy z ogrodu wyrwiemy warzywa warto zasiać poplon. Jest to nawóz zielony, który po przekopaniu dostarcza glebie duże ilości próchnicy oraz składniki odżywcze. I tutaj użycie glebogryzarki staje się problematyczne, ponieważ rozbija ona glebę, a nie odwraca. W związku z tym resztki poplonu nie są przekopane, tylko porozrzucane po całym ogrodzie. Gdy nie są pod ziemią to nie rozkładają się właściwie. Utrudniają one także siew warzyw w kolejnym sezonie.

2. Niszczenie struktury gleby

Można powiedzieć, że glebogryzarka bardzo mocno spulchnia glebę, wręcz rozbija ją na pył. O ile na lekkich glebach nie jest to tak uciążliwe, to na ciężkich powoduje problemy. Tak spulchniona ciężka gleba traci swoją gruzełkowatą strukturę, przez co po intensywnych deszczach ciężko wpija wodę, a po długich okresach bez opadów bardzo mocno się zaskorupia, co jest niekorzystne dla roślin oraz uniemożliwia przeprowadzanie prac ogrodowych.

Glebogryzarka czy łopata?- szystko przemawia na korzyść łopaty

3. Niszczenie pożytecznych organizmów

Gdy kopiemy łopatą zabijemy tylko kilka dżdżownic, kiedy trafią na ostrze szpadla. Kręcące się szybko ostrza glebogryzarki niszczą znacznie więcej. Zabijają bardzo dużą ilość dżdżownic oraz innych organizmów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania gleby. Nie jest to bardzo szkodliwe, jeśli użyjemy glebogryzarki raz na kilka lat, ponieważ życie w ziemi się odnowi. Jeśli jednak ma to miejsce co roku to stwarza duże problemy i niekorzystnie odbije się na uprawianych warzywach.

Glebogryzarka czy łopata?- zalety glebogryzarki

1. Oszczędność czasu i sił

Nie ma co ukrywać, że kopanie ogrodu przy pomocy glebogryzarki jest szybsze i kosztuje nas mniej siły. Możemy uprawić większe połacie terenu w krótszym czasie, co jest bardzo korzystne dla osób zapracowanych. Nie męczymy się także tak szybko, ponieważ dużą część roboty wykonuje za nas urządzenie.

Podsumowując, glebogryzarka nie jest najlepszym pomysłem przy uprawie ogrodu. Znacznie korzystniej wypada na jej tle ręczne kopanie przy pomocy łopaty. Pozwala ona na stosowanie nawozów zielonych, nie niszczy struktury gleby oraz pożytecznych organizmów. Glebogryzarka jest dobrą opcją jedynie dla osób, które nie mają czasu i sił do uprawy ogrodu, ponieważ zawsze lepiej mieć własny ogródek z nieco mniejszą troską o glebę niż z powodu braku czasu i sił nie mieć go wcale.