Pięciornik krzewiasty 'Goldfinger' to piękny krzew kwitnący na żółto

Rośliny kwitnące na żółto i niebiesko- niebiesko-żółty ogród

Każdy z nas ma inne gusta Jedni wolną rośliny liściaste, a inni iglaste. W niektórych ogrodach znajdziemy moc wielokolorowych kwiatów i roślin, a w innych barwy stonowane lub podział na rabaty- każda w innym kolorze. W tym wpisie przedstawimy Państwu rośliny kwitnące na żółto i niebiesko. Są to dwa kolory, które naszym zdaniem bardzo dobrze ze sobą współgrają, dając niezapomniane wrażenia wizualne.

Rośliny kwitnące na żółto

1. Pięciornik krzewiasty ‘Goldfinger’

Stara dobra odmiana pięciornika. Dorasta do około 1 metra wysokości i podobnej średnicy. Jest gęstym krzewem rozrastającym się promieniście na boki. Ma silne, ciemnozielone pędy i pierzasto złożone liście. Jak na krzew osiągający niewielkie rozmiary rośnie bardzo szybko. W czerwcu na końcach pędów zaczynają pojawiać się dość duże kwiaty o jaskrawo-żółtym kolorze. Pięciornik krzewiasty ‘Goldfinger’ kwitnie bardzo długo- praktycznie aż do samej jesieni. Lubi przycinanie. Najlepiej czuje się na stanowiskach, o przepuszczalnej glebie. Jest bardzo mrozoodporny.

Rośliny kwitnące na żółto i niebiesko

2. Forsycja pośrednia

Dorasta do nieco ponad 2 m wysokości. Jej najbardziej ozdobną cechą są żółte kwiaty, które pojawiają się już w kwietniu. Krzew wtedy jeszcze nie ma liści, co dodatkowo podkreśla urodę kwiatów. Mają one dzwoneczkowaty kształt. Jedyne do czego można by się przyczepić to to, że niestety dość szybko przekwitają- ale niestety taki już urok krzewów kwitnących wczesną wiosną. Forsycja pośrednia może rosnąć w słońcu oraz w półcieniu. Ma bardzo dużą odporność na suszę, ale najintensywniejszy wzrost osiąga na glebach stale, umiarkowanie wilgotnych. Aby forsycja lepiej się zagęszczała i miała więcej kwiatów, warto ją przycinać.

forsycja pośrednia posiada piękne żółte kwiaty

3. Ruta zwyczajna

Po dwóch krzewach przyszedł czas na ozdobne zioło. Dorasta do niecałego metra wysokości. Posiada bardzo specyficzne, ozdobne, pierzastosieczne liście o intensywnie zielonej barwie. W czerwcu na pędach ruty pojawiają się żółte kwiaty. Jest ich dużo i są dość drobne. Przekwitają na początku sierpnia. Ruta preferuje stanowiska słoneczne, przepuszczalną glebę o odczynie zasadowym. oraz umiarkowane nawożenie.

Rośliny kwitnące na żółto i niebiesko- ruta

Rośliny kwitnące na niebiesko

1. Len trwały

Bylina dorastająca do około 60 cm wysokości. Na jej pędach możemy zauważyć bardzo drobne listki, przypominające igiełki. Mają ciemnozielony kolor, który delikatnie wpada w niebieski. W czerwcu na końcach pędów zaczynają pojawiać się błękitne kwiatki. Przekwitają bardzo szybko, jednak na ich miejscu natychmiast pojawiają się nowe. Len trwały bardzo szybko się rozsiewa. Kwitnie do początku sierpnia. Najlepiej czuje się na stanowiskach słonecznych, o lekkiej dobrze przepuszczalnej glebie. Gdy podłoże jest ciężkie i mokre, przeżuje zaledwie kilka sezonów. Na suchych stanowiskach przeżyje dłużej- ale nie jest wieczny, dlatego warto zachować sobie nasiona, aby odtworzyć rośliny.

Rośliny kwitnące na żółto i niebiesko- len

2. Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue strain’

Kwiaty tej odmiany nie są może idealnie niebieskie, ale i tak mogą świetnie wpasować się w niebieski ogród. Lawenda ‘Hidcote Blue Strain’ jest rośliną wieloletnią, długowieczną, o pięknym zapachu. Pachną zarówno kwiaty, jak i liście. Dorasta do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Pod koniec czerwca zaczyna wypuszczać bardzo dużą ilość fioletowo- granatowych kwiatów. Wabią one całe rzesze motyli i pszczół. Lawenda cechuje się dość szybkim wzrostem, dlatego nawet jeśli posadzimy małe sadzonki na efekty nie będziemy musieli długo czekać. Lawenda wąskolistna ‘Hidcote Blue Strain’ najlepiej czuje się w pełnym słońcu oraz w lekkiej, zasadowej glebie.

Lawenda Hidcote Blue Strain- granatowe kwiaty

3. Kosaciec syberyjski

Bylina tworząca kępy. Dorasta do 1m wysokości, jednak w ogrodach, w większości przypadków nie osiąga tej wysokości. Rozrasta się za pomocą kłączy. Posiada długie, szablaste liście. Kwitnie na niebiesko. Kwiaty pojawiają się późną wiosną i pozostają na roślinie do końca czerwca. Kosaciec syberyjski preferuje mokrą i żyzną glebę. Stanowisko na jakim najlepiej się czuje to pełne słońce. Jest rośliną długowieczną i w pełni mrozoodporną

Kosaciec syberyjski to bylina rozrastająca się kłączami o niebieskich kwiatach