Pięciornik Red Ace to łatwy w uprawie krzew

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’- czerwone kwiaty, uprawa

W tym wpisie przedstawiamy Państwu niezwykły krzew, który kwitnie ponad 5 miesięcy. Jest to pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’. Jest w pełni mrozoodporny i idealnie nadaje się do zakrywania dużych powierzchni. W naszej szkółce rośnie na skarpie i od końca maja jest ona obsypana kwiatami. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym opisem, tej bardzo ciekawej rośliny.

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’- charakterystyka

Niska odmiana pięciornika dorastająca do 50 cm wysokości. Po kilku latach osiąga średnicą do 100 cm. Rozrasta się dość regularnie na boki, tworząc krzew o zaokrąglonym pokroju. Ma jasnozielone, pierzastozłożone liście, gęsto osadzone na pędach. Na końcu maja na końcówkach gałązek zaczynają pojawiać się kwiaty. W gorących letnich miesiącach mają barwę pomarańczowo- żółtą. Wraz z jesiennym obniżaniem się temperatury przybierają coraz to bardziej intensywną czerwoną barwę. Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ kwitnie praktycznie, aż do pierwszych silniejszych przymrozków, kończąc wraz z różami kwiatowy sezon w ogrodzie.

Pięciornik krzewiasty 'Red Ace'- czerwone kwiaty
Młode pięciorniki- zaczynają pojawiać się pierwsze kwiaty

Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’- uprawa

Może rosnąć zarówno w pełnym słońcu, jak i w półcieniu. Ja stanowisku półcienistym jego kwiaty mają bardziej czerwony kolor. Gleba do uprawy pięciornika powinna być dobrze zdrenowana. Poradzi sobie także w cięższym, gliniastym podłożu, jednak nie może występować zastój wody. Opisywany krzew ma szeroki zakres tolerancji, jeśli chodzi o odczyn podłoża- od lekko kwaśnego, aż do zasadowego. Pięciornik krzewiasty ‘Red Ace’ lubi przycinanie. Tniemy go na wiosnę przed wypuszczeniem liści na wysokość około 30 cm, jednocześnie formując w półkolisty kształt. Zabieg ten pobudzi go do wypuszczania nowych pędów oraz obfitego kwitnienia. Pięciornika krzewiastego ‘Red Ace’ nawozimy raz w sezonie, na wiosnę, nawozem mineralnym wieloskładnikowym. Opisywany krzew jest w pełni mrozoodporny.

Zastosowanie

Daje najlepszy efekt wizualny, gdy rośnie w grupie. Pięknie prezentuje się jako roślina okrywowa np. na skarpach. Jednak na takim stanowisku wymaga regularnego podlewania. Z pięciornika krzewiastego ‘Red Ace’ można tworzyć piękne, wielobarwne kompozycje z innymi odmianami tego gatunku. Jego soczysta zieleń będzie tworzyć świetne tło dla bylin, niskich krzewów oraz traw ozdobnych. Z uwagi na dość dużą odporność na suszę oraz na zanieczyszczenie środowiska z powodzeniem może być sadzony w zieleni miejskiej.