wierzba hakura idealna na żywopłot zamiast bukszpanu

Wierzba całolistna ‘Hakuro’- szybko zamaskuje szpecące miejsca, uprawa

Wierzba całolistna ‘Hakuro’ to pochodzący z Japonii krzew, który bardzo dobrze rośnie w polskich warunkach. Jej szybki wzrost, piękne kolorowe liście oraz duża odporność na mróz sprawiają, że nie sprawia w uprawie. Jej dużą zaletą jest to, że może rosnąć w miejscach podmokłych. Występuje w formie szczepionej oraz nieszczepionej. Więcej informacji poniżej.

Wierzba całolistna ‘Hakuro’- charakterystyka

Szybkorosnący krzew dorastający nieco ponad 2m wysokości i podobnej średnicy. Tworzy kulistą koronę ze strzelistymi, długimi pędami. Gałązki są gładkie, bez dużej ilości rozgałęzień. Najbardziej ozdobne u wierzby całolistnej ‘Hakuro’ są liście. Na wiosnę przybierają one barwę różowo- białą(szczególnie te młode na końcówkach pędów). Wraz z upływem sezonu wegetacyjnego stają się coraz bardziej zielone, choć róż i biel można zauważyć praktycznie do samego końca sezonu wegetacyjnego. W sprzedaży znajdziemy zarówno okazy szczepione na pniu, jak i nieszczepione.

wierzba hakuro zamiast bukszpanu na żywopłot
Wierzba ‘Hakuro’ późną jesienią

Wierzba całolistna ‘Hakuro’- uprawa

Preferuje stanowisko słoneczne. W takim miejscu rośnie szybko i uzyskuje intensywny kolor liści. Jak na wierzbę przystało lubi bardzo wilgotne podłoże. Może rosnąć nawet na glebie gliniastej z zastojem wody. Na suchych stanowiskach będzie chorować i rosnąć bardzo wolno. Wierzba ‘Hakuro’ ma szeroki zakres tolerancji, jeśli chodzi o pH podłoża. W przypadku opisywanego krzewu bardzo ważnym zabiegiem jest przycinanie. Należy je przeprowadzać nawet 3-4 razy w sezonie., aby ograniczyć nadmierny rozrost, a także spowodować jego lepsze krzewienie. Wierzba całolistna ‘Hakuro’ bardzo dobrze czuje się w polskim klimacie i nie wymarza.

Zastosowanie

Zarówno forma pienna jak i nieszczepiona może posłużyć nam do maskowania nieestetycznych miejsc w ogrodzie. Świetnie zamaskuje nam kompostownik, niski murek oraz inne stare i nieestetyczne elementy architektury ogrodowej. Z tej odmiany wierzby można tworzyć obwódki i niskie żywopłoty, w miejscach gdzie inne rośliny żywopłotowe sobie nie poradzą, czyli na mokrej, okresowo zalewanej glebie. Sadźmy ją także w pobliżu oczek wodnych i zestawiajmy ją np. z miskantami chińskimi.