Dzwonek karpacki, to piękna roślina o fioletowych kwiatach

Dzwonek karpacki- fioletowe dywany kwiatów. Uprawa

Dzwonek karpacki to jedna z piękniejszych, naturalnie występujących bylin. Posiada bardzo dużą ilość fioletowych kwiatów, które tworzą długie kobierce. Jest w pełni mrozoodporny i nie atakują go szkodniki. Jest idealną rośliną dla osób, które mają ograniczony czas dla ogrodu, a chcą mieć ładnie kwitnącą rośliną roślinę bez dużego wysiłku. Zapraszamy po więcej informacji o dzwonku karpackim !

Dzwonek karpacki- charakterystyka

Jedna z piękniejszych, długowiecznych byli. Dorasta do około 30 cm wysokości. Rozrasta się promieniście, tworząc gęsto ulistnione kule. Liście mają soczyście zielony kolor i sercowaty kształt. W czerwcu rozpoczyna kwitnienie dzwonka karpackiego. Wtedy to pojawiają sią na nim dość duże, intensywnie fioletowe kwiaty. Są one bardzo liczne i mają kształt dzwoneczków. Bylina ta w okresie kwitnienia wygląda jak jeden wielki bukiet kwiatów. Dzwonek karpacki kwitnie do końca lipca. Jeśli jednak przytniemy go na początku sierpnia, to jeszcze w tym samym roku zakwitnie ponownie i będzie cieszył nasze oko kwiatami, aż do późnej jesieni.

Dzwonek karpacki- uprawa

Jest rośliną stanowisk dość suchych i słonecznych. W związku z tym należy zapewnić jej miejsce w pełnym słońcu i przepuszczalne podłoże. Nie poradzi sobie na glebach ciężkich, gliniastych z zastojem wody. Z racji tego, że jest rośliną naturalnie występującą w górach, lubi podłoże zasadowe. Dzwonka karpackiego po pierwszym kwitnieniu należy przyciąć kilka centymetrów nad ziemią. Spowoduje to ponowne kwitnienie. Opisywanej bylinie wystarczy jedna niewielka dawka nawozu wieloskładnikowego. Najlepiej zastosować ją w kwietniu. Dzwonek karpacki jest w pełni mrozoodporny i może rosnąć bez okrywania na zimę na terenie całego kraju.

dzwonek karpacki jest idealną do ogrodu o fioletowym odcieniu

Zastosowanie dzwonka karpackiego

Jest to bylina o wszechstronnym zastosowaniu. Pięknie będzie prezentowała się na skalniakach oraz rabatach z roślinami lubiącymi suche podłoże. Może być sadzona w dużej ilości i służyć jako roślina zadarniająca. Stworzy wtedy duże, dywanowe połacie fioletowych kwiatów. Dzwonek karpacki może rosnąć także na murkach przez, które będzie się pięknie przewieszał. Z jego udziałem można tworzyć kompozycje z różami, pięciornikami oraz trawami ozdobnymi. Sadźmy go także wzdłuż ścieżek w ogrodzie.