Kędzierzawość liści brzoskwini to bardzo groźna choroba

Kędzierzawość liści brzoskwini- czym i kiedy pryskać? termin, oprysk

Bardzo rzadko można spotkać taką brzoskwinię, która nigdy nie chorowała na kędzierzawość liści. Jest to choroba groźna i nie zwalczana może prowadzić do uschnięcia drzewa. Szczególnie narażone na negatywne konsekwencje tej choroby są młode 2-3 letnie drzewka brzoskwini. Ze względu na powszechność tej choroby często nie zwracamy na nią uwagi. Dopiero, gdy brzoskwinia zaczyna tracić liście lub usychać dochodzimy tego przyczyny. Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje na temat tej choroby i sposoby jej zwalczania.

Objawy kędzierzawości liści brzoskwini

Choroba ta jest wywoływana przez grzyb. Nie niszczą go nawet niskie temperatury- zimuje spokojnie na pączkach i korze i czeka na sprzyjające warunki rozwoju. Zaczyna on atakować rośliny już bardzo wczesną wiosną. Wtedy to infekuje pąki. Silnemu rozprzestrzenianiu choroby sprzyja duża wilgotność powietrza. Charakterystycznymi objawami kędzierzawości liści brzoskwini są pofałdowane wybrzuszenia na liściach. Mają one pomarańczowo-czerwony kolor, a następnie brunatnieją i stają się kruche. Grzyb może nawet doprowadzić do zamierania całych pędów oraz do przedwczesnego zrzucania liści

Liście brzoskwini zaatakowane przez kędzierzawość

Zapobieganie i zwalczanie kędzierzawości liści brzoskwini

Kędzierzawości liści brzoskwini można jedynie zapobiegać, ponieważ kiedy choroba już wystąpi nie ma metod na jej zwalczanie. Zabieg zapobiegania jest o tyle utrudniony, że musi zostać wykonany bardzo wcześnie, bo już pod koniec zimy, kiedy brzoskwinie są jeszcze w stanie bezlistnym. Najlepiej, gdy temperatura powietrza przez kilka dni oscyluje powyżej zera. Wtedy możemy być pewni, że oprysk zadziała. Stosuje się z reguły dwa preparaty, które wykazują największą skuteczność. Są to Syllit oraz Miedzian. Możemy stosować tylko jeden z nich lub dwa w 10- dniowych odstępach. Jednak z uwagi na krótki termin w jakim możemy zastosować preparat, lepiej skupić się na jednym z nich. Nieco lepiej jeśli chodzi o skuteczność wypada Syllit. Zastosujmy dwa opryski tym preparatem w odstępach 10 dni. Jeśli wykonamy wszystko zgodnie z przedstawioną tutaj instrukcją, to będziemy mogli cieszyć się brzoskwiniami bez objawów choroby. Odwdzięczą się nam one szybkim wzrostem, zdrowymi pędami oraz dużą ilością smacznych owoców.

Choroba liści brzoskwiń- naturalne, domowe sposoby zwalczania

Ekologiczne, domowe środki zwalczające kędzierzawość liści brzoskwini mogą być świetnym uzupełnieniem metod chemicznych i zwiększać ich skuteczność. Największą skuteczność działania na ten grzyb wykazują wywar ze skrzypu polnego oraz wyciąg z czosnku

Wywar ze skrzypu

Najlepiej przygotowywać go ze świeżego ziela. Rozdrobnione ziele zalewamy wodą na dobą, a następnie gotujemy przez 30 min na wolnym ogniu. Po ostygnięciu przecedzamy. Następnie rozcieńczamy wodą w proporcji 1:3. Opryskujemy nim brzoskwinie na wiosnę przez 2-3 tygodnie co kilka dni.

Wyciąg z czosnku

Obraną główkę czosnku zalewamy 3 litrami wody. Moczymy przez minimum dobę. Wyciąg ten stosujemy na kędzierzawość jako nierozcieńczony. Najlepiej przygotowywać go co kilka dni na świeżo.