Prawidłowa pielęgnacja sadzonek lawendy zapewnia im zdrowie

Prawidłowa pielęgnacja sadzonek lawendy- Jak wpływa na ich zdrowie?

Lawenda jest pięknym, obficie kwitnącym półkrzewem. Dorasta średnio do 60 cm wysokości i ma dużą odporność na suszę. Jest to cecha w ostatnich suchych latach bardzo pożądana. W polskim klimacie dobrze zimuje i nie jest rośliną wymagającą. Jeśli zapewnimy jej prawidłową opiekę już od małej sadzonki odwdzięczy się szybkim wzrostem i obfitym kwitnieniem. We wpisie tym pokażemy Państwu jak konkretne zabiegi pielęgnacyjne oraz sadzenie w odpowiednich dla niej warunkach wpływa na jej kondycję zdrowotną oraz eliminację występujących u niej chorób.

1. Sadzonki lawendy na stanowisku słonecznym

Ojczyzną lawendy są kraje śródziemnomorskie. Każdemu z nas kojarzą się one z wysokimi temperaturami i bezchmurnym niebem. Wnioskujemy, więc z tego, że lawenda lubi dużo słońca. Właśnie takie miejsce, z dużą ilością słońca należy zapewnić jej w ogrodzie. Jeśli sadzonki lawendy posadzimy właśnie na takim stanowisku będą one szybko rosły, utrzymają zwarty pokrój, a ich liście i kwiaty nabiorą intensywnego zapachu, który wypełni cały ogród. Ich dobra kondycja sprawi, że nie będą miały problemów z zimowaniem. Gdy posadzilibyśmy je w cieniu ich pędy stałyby się wydłużone i wiotkie. Kwiaty nie miałyby intensywnej barwy i zapachu. W takim miejscu lawenda wytrzymałaby nie więcej niż 2-3 sezony. W tak złej kondycji zwyczajnie nie przetrwałaby zimy.

Opowiedni rozstaw pomiędzy sadzonkami lawendy ogranicza ryzyko chorób

2. Sadź sadzonki lawendy w przepuszczalnej glebie i nie przesadzaj z podlewaniem.

Lawenda lubi lekkie, przepuszczalne gleby. W podłożu gliniastym, dodatkowo z okresowym zastojem wody nie przetrwa nawet roku. Gdy ma za mokro uszkodzeniu ulegają jej korzenie. Bez zdrowych i prawidłowo rozwiniętych korzeni, nie ma bujnie kwitnącej i silnie rosnącej części nadziemnej. Zaburzenia pracy korzeni poznamy po zahamowaniu wzrostu. W dalszym etapie, gdy korzenie zgniją praktycznie do końca, lawenda traci turgor, więdnie i usycha. Kiedy wyrwiemy uschniętą roślinę to zauważymy, że cały system korzeniowy jest czarny i zgnity. Podobnie rzecz ma się z podlewaniem. Jeśli sadzonki lawendy będziemy przelewać, to doprowadzimy do zgnicia sytemu korzeniowego. Dodatkowo zwiększymy ryzyko wystąpienia takich chorób jak zgnilizna podstawy pędu oraz szara pleśń.

3. Odpowiedni rozstaw sadzonek lawendy i właściwa odległość od innych roślin

Sadzonki lawendy nie lubią ścisku, dlatego musimy zachować odpowiedni rozstaw. Jest on uzależniony od wielkości do jakiej dorasta dana odmiana lawendy. Gdy rośliny mają dużo miejsca, to mogą się swobodnie rozrastać, po deszczu szybciej wysychają im liście i nie łysieją od dołu. Podobnie rzecz ma się jeśli chodzi o odległość sadzonek lawendy od innych roślin. Musimy uwzględnić docelowy rozmiar roślin towarzyszących lawendzie oraz lawendy, który osiągną po wielu latach. Dzięki temu będziemy mogli ustalić odpowiednie rozstawy i unikniemy ścisku na rabatach. Dzięki wolnej przestrzeni w znacznym stopniu ograniczymy ryzyko wystąpienia groźnej choroby grzybowej jaką jest szara pleśń.