Woda w oczku zielenieje

Woda w oczku zielenieje- jak sprawić żeby była krystaliczna?

Z problemem zielonej wody borykał się chyba każdy posiadacz oczka wodnego. Ciągle pojawiające się glony, brak przejrzystości wody i ciągłe kupowanie specyfików mających poprawić jakość wody to codzienność posiadających oczka. Od razu możemy powiedzieć, że przeróżne specyfiki mogą zadziałać jedynie na chwilę, o ile w ogóle zadziałają. Najważniejsze dla przywrócenia klarowności wody jest zachowanie odpowiedniej równowagi biologicznej w oczku wodnym. W tym wpisie przedstawimy kilka najważniejszych elementów, na które należy zwrócić uwagę, jeśli na stałe chcemy mieć widok, aż na samo dno oczka, a nie tylko na zieloną taflę.

1. Zbyt dużo ryb

Przerybienie to częsty powód zachwiania równowagi biologicznej w oczku. Wielu posiadaczy oczek wodnych, a w szczególności tych początkujących chce mieć w stawku jak największą ilość kolorowych rybek. Jest to oczywiście zrozumiałe, ponieważ te stworzenia są dużą ozdobą zbiorników wodnych, sprawiają, że oczko żyje i są wielką atrakcją dla dzieci. Jednak idąc tą drogą, nigdy nie dotrzemy do czystej wody. Ryby wydalają dużo odchodów. Wzbogacają one wodę w substancje, które są pożywką dla glonów. Należy więc dostosować ilość ryb do wielkości zbiornika. W nowych zbiornikach nie należy przekraczać proporcji 1 ryba na 1,5 metra sześciennego wody.

2.Woda w oczku zielenieje- za mało roślin wodnych

Można powiedzieć, że rośliny są najważniejszym krokiem w kierunku czystej wody. Nawet jeśli do oczka nie wpuścimy żadnej ryby, a nie będzie w nim odpowiedniej ilości roślin, to możemy zapomnieć o przejrzystej wodzie. Aby w oczku panowała równowaga biologiczna rośliny powinny zajmować minimum 1/3 tafli wody. Taka ich ilość jest w stanie przefiltrować wodę, uzyskać z niej te substancje, które są im potrzebne do wzrostu i przywrócić właściwy obieg pierwiastków w oczku wodnym. Jeśli spełnimy ten wymóg związany z ilością roślin, zauważymy jak woda zaczyna się stopniowo oczyszczać i znikają glony.

Zielona woda w oczku
Pojedyncze rośliny przy dużej ilości ryb nie są w stanie oczyścić wody

3. Zbyt dużą sterylność

Jest to, w szczególności problem świeżo założonych oczek wodnych. Rośliny nie są jeszcze dobrze rozrośnięte, brakuje bakterii rozkładających materię organiczną i żywiących się nadmiarem innych substancji, które zaburzają równowagę biologiczną. Dobrym sposobem, aby nieco wzbogacić nasz stawek w różne pożyteczne mikroorganizmy jest przyniesienie wiaderka mułu ze starszego stawu, który wyrabianie równowagi biologicznej ma już za sobą. W ten sposób przyspieszymy wytwarzanie się w naszym oczku równowagi i będziemy mogli szybciej cieszyć się przejrzystą wodą.

4. Czasem zieleniejąca woda to nic złego

Pewnie niektórzy z Was słyszeli, że w rzekach lub jeziorach w okresie letnim dochodzi do zakwitu wód. Wtedy to woda przez pewien okres czasu staje się zielona. Jest to zupełnie naturalne zjawisko. W związku z tym, jeśli już doprowadziliśmy nasze oczko do równowagi i mamy czystą wodę, a tu nagle zzielenieje na 2-3 tygodnie to nie wpadajmy w panikę. Jest to naturalny proces, który ma miejsce w sezonie letnim.