Topola balsamiczna to piękne duże drzewo. Jej uprawa jest bardzo łatwa

Topola balsamiczna- piękne drzewo do dużych ogrodów, uprawa

Topole to najszybciej rosnące drzewa w polskim klimacie. Wśród nich znajdziemy wiele gatunków i odmian. Jedyną przeszkodą w ich sadzeniu jest to, że potrzebują dużo miejsca. Sprawia to, że nie nadają się do małych ogrodów. Jeśli jednak posiadamy średni lub duży ogród, to powodzeniem możemy sadzić w nim topole. Największym ich plusem jest to, że nie są wymagające i w krótkim czasie stworzą nam w ogrodzie efekt dużego drzewa. W tym wpisie zajmiemy się charakterystyką i uprawą jednego z ciekawszych gatunków jakim jest topola balsamiczna.

Topola balsamiczna- charakterystyka

Duże drzewo z rodziny wierzbowatych. Dorasta do 40 m wysokości i około 100 cm średnicy pnia. Cechuje ją prosty pień i dość regularna korona- w szczególności w młodym wieku. Topola balsamiczna ma szarą, delikatnie spękaną korę. Największą jej ozdobą są liście. Są bardzo duże, intensywnie zielone na wierzchu i srebrzystoszare pod spodem. W dodatku ich faktura jest skórzasta i mają znaczną grubość. Cechą charakterystyczną liści topoli balsamicznej jest piękny, balsamiczny zapach- stąd nazwa gatunku. Jest najbardziej wyczuwalny na wiosnę i wczesnym latem. Jedyną wadą topoli jest to, że na wiosnę uwalniają one duże ilości białego puchu(tylko osobniki żeńskie). Nie ma on dużych właściwości alergizujących, ale niektórym może przeszkadzać, że zaśmieca ogród. Jednak fakt faktem puch wygląda pięknie- przypomina śnieg.

Szpaler z topoli balsamicznej

Uprawa topoli balsamicznej

Jeśli chcemy uprawiać topolę balsamiczną w ogrodzie, to wybierzmy dla niej stanowisko słoneczne. Gatunek ten nie lubi cienia. Urośnie praktycznie na każdym typie gleby od piaszczystej, aż po tereny okresowo zalewane. Najszybciej rośnie jednak w podłożu żyznym i stale umiarkowanie wilgotnym. Idealne pH podłoża to zakres pomiędzy 6-8. W polskim klimacie topola balsamiczna jest w pełni mrozoodporna i nie wymaga okrycia na zimę. Na jałowych glebach warto zasilić ją 1-2 dawkami nawozu mineralnego wieloskładnikowego. Zabieg ten przyspieszy jej wzrost i nada intensywnego, żywo zielonego zabarwienia jej liściom.

Zastosowanie

Jak już pisaliśmy wcześniej z uwagi na jej szybki wzrost i docelowe rozmiary, najlepiej sadzić ją w średnich oraz dużych ogrodach. Pięknie wygląda jako soliter pośrodku ogrodu. Jest także bardzo dobrym drzewem do tworzenia długich alei., które jesienią będą przybierać piękny, żółty kolor, gdy przebarwią się jej liście. Z uwagi na dość dużą odporność na zanieczyszczenia z powodzeniem może być sadzona w zieleni miejskiej. Dodatkowo wypełni, często smutne betonowe krajobrazy pięknym balsamicznym zapachem.