Olsza czarna szybko zagospodaruje podmokłą działkę

3 najszybciej rosnące drzewa w Polsce. Ciesz się dużym drzewem w kilka lat.

Dla niektórych piękny ogród jest praktycznie tak samo ważny jak dom. Chcemy, aby w nowo stworzonym ogrodzie rośliny szybko się rozrosły i wyglądały pięknie. W szczególności, gdy dysponujemy dużą przestrzenią jest to dla nas bardzo ważne. Do dużych ogrodów możemy wybrać drzewa szybkorosnące, które już w kilka lat zazielenią ogród i nadadzą mu niepowtarzalnego uroku. W tym wpisie przedstawimy Państwu 3 najszybciej rosnące drzew w naszym klimacie, krótko je scharakteryzujemy i przedstawimy warunki ich uprawy.

1. Topola czarna, balsamiczna, biała

Jest to jedno z najszybciej rosnących drzew w naszym klimacie. Występuje jej kilka gatunków, jednak każdy z nich rośnie szybko. Topolę poznamy po dużych, najczęściej jajowatych. Pień i korona u młodych egzemplarzy są strzeliste. Wraz z wiekiem korona staje się coraz bardziej rozgałęziona. Topole nie są drzewami długowiecznymi. Dożywają średnio 150-200 lat. Gdy zdecydujemy się na posadzenie ich w swoim ogrodzie, to musimy zapewnić im stanowisko słoneczne. Najlepiej będą czuły się w żyznym, stale umiarkowanie wilgotnym podłożu. Urosną również w suchszej glebie oraz tej okresowo zalewanej. Idealny odczyn podłoża to zakres pomiędzy 6-8. Gdy chcemy, aby topola rosła jeszcze szybciej, zastosujmy 1-2 razy w sezonie nawóz mineralny wieloskładnikowy.

Szpaler z topoli balsamicznej

2. Olsza czarna

Szybko rosnące drzewo, dość pospolicie występujące w polskich lasach. Dorasta do 30 m wysokości i średnicy pnia przekraczającej 70 cm. W młodym wieku rośnie stożkowo, wraz z upływem czasu tworzy coraz bardziej rozłożystą koronę. Ma bardzo duże zdolności regeneracyjne- po ścięciu głównego pnia, w jego miejscu wypuszcza wiele nowych. Ma czarną korę, u starszych egzemplarzy jest spękana. Liście mają jajowaty kształt. Olsza czarna jest stałym bywalcem podmokłych lasów łęgowych. W ogrodzie powinna mieć dostatek wody. Na suchych, piaszczystych glebach będzie się czuła źle, wzrost będzie bardzo wolny, a młode drzewa mogą zasychać. Lubi próchnicę. Dajmy jej więc trochę kompostu.

3. Modrzew europejski

Najszybciej rosnący iglak. Można go sporadycznie spotkać w polskich lasach. Jest wysokim drzewem dorastającym do 30m wysokości. Po 10 latach uprawy możemy cieszyć się już kilkunastometrowym drzewem. Posiada strzelisty pień i dość luźną, regularnie stożkową koronę. Igły są jasnozielone, miękkie i przyjemne w dotyku. Jesienią przebarwiają się na piękny żółty kolor, a następnie opadają. Modrzew europejski preferuje stanowiska słoneczne. W cieniu będzie stawał się łysy i nieestetyczny. Gleba powinna być żyzna, dość wilgotna, jednak bez zastoju wody. Ma dość szeroki zakres tolerancji jeśli chodzi o pH podłoża- od lekko kwaśnego do lekko zasadowego. Jeśli chcemy, aby rósł szybciej i zdrowo, to zastosujmy obornik granulowany lub mineralny nawóz wieloskładnikowy 1-2 razy w sezonie. Jest to szczególnie ważne, jeśli chcemy uprawiać go na piaszczystych, jałowych glebach.