Rowy melioracyjne to bardzo ważne urządzenia wodne

Rowy melioracyjne- dlaczego są tak ważne?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu dbałość o urządzenia melioracji wodnej była bardzo duża. Regularnie czyszczono rowy, dbano o rzeki i odmulano małe stawy. Dzisiaj tylko czasami możemy zauważyć, że jakieś rowy są czyszczone. I tak jednak w większości przypadków odbywa się to z inicjatywy i na koszt właścicieli pól oraz działek. Rowy melioracyjne są bardzo ważne, jeśli chodzi o regulację stosunków wodnych. Osobną kwestią jest, że te urządzenia wodne mają w Polsce nie do końca prawidłową budowę, ale o tym później. Poniżej przedstawiamy Państwu jakie są główne zadania rowów melioracyjnych.

Rowy melioracyjne zapobiegają podtopieniom

Dawniej nie było żadnych problemów z wodą. Padało dużo deszczu i bardzie martwiono się o to, żeby nie doszło do podtopień, a nie o to, że nadejdzie susza. Rowy melioracyjne zbierały wodę z opadów i drenów i odprowadzały do większych cieków wodnych. Tereny nie były zalewane, nie było strat w uprawach. Przez ostatnie kilkanaście lat pada mniej i panują wyższe temperatury. Opady coraz częściej przybierają charakter nawalny. Często w ciągu jednego dnia spada miesięczna norma opadów. Jednak rządy skupiają się na innych sprawach i nikt nie dba o rowy i ich nie czyści. Gdy zdarzy się ulewa wszyscy są zdziwieni, ze doszło do podtopień bo rów jest zatkany.

Rowy melioracyjne zapobiegają podtopieniom oraz łagodzą suszę

Łagodzą zjawisko suszy

Pisaliśmy w poprzednim punkcie, że kiedyś opadów było więcej i nie musieliśmy zmagać się ze zjawiskiem suszy. Dlatego rowy melioracyjne były budowane tak, aby odprowadzić jak największą ilość wody, a nie część z niej zatrzymać. Rowy melioracyjne, które mogą regulować stosunki wodne i łagodzić suszę muszą mieć zastawki. Dzięki nim po intensywnych opadach część wody zostaje w rowach i wsiąka w glebę, a nadmiar zostaje odprowadzony. Oczywiście wysokość zastawek musi być dostosowana do danego terenu, aby zbytnio nie spiętrzały wody i nie doprowadzały do zalania terenów wzdłuż rowu powyżej zastawek.

Rowy melioracyjne są korzystne dla środowiska naturalnego

W rowie jest cały czas znacznie bardziej mokro niż na otaczającym je terenie. W nich i ich pobliżu żyją zwierzęta, które wzbogacają bioróżnorodność danego terenu. Możemy spotkać tam żaby, ważki oraz wiele innych stworzeń, które stają się pokarmem dla innych zwierząt np. bocianów. W ten sposób tworzy się sprzyjające środowisko dla bytowaniu wielu innych organizmów. Rowy melioracyjne to także świetne środowisko dla wzrostu roślin lubiących mokrą, bagienną glebę.