Kwitnącaszałwia omszona 'Amethyst'

Szałwia omszona ‘Amethyst’- uprawa i charakterystyka

Szałwia omszona jest byliną coraz bardziej popularną. Możemy spotkać ją w zieleni miejskiej oraz w prywatnych ogrodach. Wśród tego gatunku występuje bardzo duża liczba odmian. Każdy więc na pewno dobierze jakąś według własnego gustu. Sadząc szałwię omszoną pomagamy także przyrodzie- daje ona pokarm pszczołom oraz innym pożytecznym owadom. W tym wpisie przybliżymy Wam znaną i lubianą odmianą odmianę ‘Amethyst’. Kwitnie ona na niespotykany ametystowy kolor i rośnie bardzo szybko. Więcej szczegółów poniżej.

O szałwii omszonej ‘Amethyst’…

Jest jedną z wyższych odmian- dorasta do 60 cm wysokości. Charakteryzuje się masywną i dość zwartą budową. Wypuszcza grube, wyprostowane pędy, zakończone dużą ilością kwiatostanów. Szałwia omszona ‘Ametyst’ kwitnie od czerwca, aż do pierwszych silniejszych przymrozków. Kwiaty mają niespotykany ametystowy kolor, zresztą stąd właśnie wzięła się nazwa odmiany. Opisywana szałwia ma omszone, podłużne liście, które są łagodnie zakończone. Są dużo mniejsze niż np. u odmiany ‘Mainacht’. Zarówno kwiaty, jak i liście mają charakterystyczny zapach, który wabi pszczoły, motyle oraz inne gatunki owadów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania ogrodu.

Warunki uprawy

Jej pięknym kwitnieniem i szybkim wzrostem będziemy mogli cieszyć się jedynie wtedy, gdy posadzimy ją na stanowisku słonecznym. Oczywiście zniesie też delikatne ocienienie, ale kwitnienie może być nieco słabsze. Ważnym czynnikiem decydującym o powodzeniu uprawy szałwii omszonej ‘Amethyst’ jest typ gleby. Powinna być ona dobrze zdrenowana, o średniej żyzności. W praktyce poradzi sobie także w słabszym podłożu. Kategorycznie nie wolno sadzić jej w glebie ciężkiej i gliniastej, gdzie długo zalega woda. Jest to szczególnie szkodliwe w okresie zimowym- woda stojąca w korzeniach doprowadzi do ich zgnicia, szałwia obumrze i na wiosnę nie wypuści. Jeśli chodzi o odczyn podłoża to jest to bylina tolerancyjna i nie musimy przejmować się tym czynnikiem. Szałwia omszona ‘Amethyst’ dobrze zimuje na terenie całego kraju i nie wymaga okrycia.

Zastosowanie

Chętnie wybierana przez projektantów ogrodów do sadzenia w miejscach o dużym zanieczyszczeniu gleby i powietrza. Będzie wyglądała pięknie na rondach, w parkach i miejskich skwerach. W ogrodzie szałwia omszona ‘Ametyst’ powinna być nieodłącznym elementem rabat kwiatowych. Bardzo dobrze prezentuje się również sadzona na murkach i skalniakach. Można z niej tworzyć obwódki, sadzić wzdłuż budynków(na najbardziej nasłonecznionej stronie), wzdłuż ścieżek ogrodowych oraz podjazdów. Idealnie pasuje zarówno do ogrodów w stylu nowoczesnym, jak i naturalistycznym. Jest ona odmianą bardzo łatwą w uprawie i nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, co jest bardzo ważne dla zapracowanych osób, które chcą mieć piękny ogród.

Z jakimi roślinami komponować szałwię omszoną ‘Amethyst’?

Jej ametystowy kolor kwiatów sprawia, że będzie bardzo dobrze wyglądać z bylinami o fioletowych, niebieskich, różowych i żółtych kwiatach. Możemy więc posadzić ją na rabacie np. z lawendą, przegorzanem, mikołajkiem płaskolistnym, perowskią ‘Blue Spire’, krwawnicą, dzielżanem, smagliczką górską czy mydlnicą bazyliowatą. Musimy jednak pamiętać, aby rośliny takie jak przegorzan, mikołajek płaskolistny czy perowskia sadzić w tle, aby nie przysłoniły szałwii ‘Amethyst’, ponieważ w okresie kwitnienia są znacznie wyższe od niej. Z kolei np. mydlnica czy smagliczka są znacznie niższe, muszą więc rosnąć na pierwszym planie. Opisywaną odmianą szałwii warto niekiedy przełamać zieleń rabat złożonych z roślin iglastych. Zrobi się na nich bardziej kolorowo za sprawą kwiatów oraz różnobarwnych motyli, które przyciąga szałwia.