Szałwia omszona 'Mainacht' w doniczkach

Szałwia omszona ‘Mainacht’- uprawa i charakterystyka

Szałwia omszona to gatunek, który świetnie sprawdza się w polskim klimacie. Nie choruje, jest odporny na mrozy i bardzo dobrze toleruje zmienną pogodę. Ponadto ma także bardzo ważną cechę, która w ostatnich latach jest bardzo potrzebna- dobrze toleruje suszę. Roślinę tą często możemy spotkać w zieleni miejskiej, ponieważ świetnie znosi zanieczyszczenia środowiska. W tym wpisie krótko scharakteryzujemy odmianę ‘Mainacht’- jedną z najpopularniejszych i naszym zdaniem jedną z najlepszych szałwii omszonych. Mamy nadzieję, że zachęcimy Was do sadzenia tej pięknej rośliny w Waszych ogrodach- bo naprawdę warto!

O szałwii omszonej ‘Mainacht’…

Jak na ten gatunek ma bardzo duże liście i kwiaty. Dorasta do 50 cm wysokości i podobnej średnicy. Bardzo szybko się rozrasta- praktycznie już w jeden rok może zbliżyć się do docelowych rozmiarów. Jej ogromną zaletą jest długie kwitnienie- kwiaty zaczynają pojawiać się już w pierwszych tygodniach czerwca, a definitywny koniec kwitnienia ma miejsce dopiero w październiku. Szałwia omszona ‘Mainacht’ ma duże ciemnofioletowe kwiaty, które wabią do ogrodu ogromną ilość pożytecznych owadów. Jak wcześniej wspominaliśmy, ma duże liście, o ciemnozielonym kolorze z delikatnym dodatkiem szarości. Są one pomarszczone i dość szorstkie w dotyku. Są pokryte kutnerem.

Kwiatostany szałwii omszonej 'Mainacht'

Warunki uprawy

Lubi miejsca słoneczne. Może także rosnąć w lekkim ocienieniu. Gleba powinna być dobrze przepuszczalna, bez zimowego zastoju wody. Szałwia omszona ‘Mainacht’ będzie rosła najlepiej w podłożu o średniej żyzności. Da sobie radę także na stanowiskach suchych i piaszczystych, jednak w takich miejscach przed sadzeniem warto wykopać większe dołki i na ich dno wsypać nieco bogatszego podłoża. Na wiosnę trzeba ją zasilić jedną dawką nawozu mineralnego wieloskładnikowego. Zapewni jej on szybki wzrost i poprawi intensywność kwitnienia. Opisywana odmiana ma szeroki zakres tolerancji jeśli chodzi o odczyn podłoża- nie musimy więc zwracać uwagi na ten czynnik. Przy odrobinie czasu możemy obrywać jej przekwitnięte kwiatostany- zwiększy to intensywność kwitnienia oraz je wydłuży. Szałwia omszona ‘Mainacht’ może rosnąć na terenie całego kraju bez okrycia.

Zastosowanie

Opisywana odmiana ma bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Często możemy spotkać ją w zieleni miejskiej. Są nią obsadzone skwery, ronda i nasłonecznione miejsca w parkach. W przydomowych ogrodach może być sadzona w formie niskich obwódek wzdłuż ścieżek, podjazdów, płotów czy murów. Świetnie sprawdzi się na rabatach kwiatowych, gdzie może być komponowana z innymi bylinami, w szczególności tymi kwitnącymi na fioletowo, niebiesko i żółto. Szałwia omszona ‘Mainacht’ bardzo dobrze nadaje się do obsadzania dużych połaci terenu- można z niej tworzyć np. rozległe plamy na trawniku, aby nieco go ożywić.

Szałwia omszona ‘Mainacht’ i lawenda- świetnie połączenie

Obie te rośliny mają wiele cech wspólnych, jeśli chodzi o warunki wzrostu oraz świetnie komponują się ze sobą pod względem barwy kwiatów. Z tych gatunków możemy stworzyć całą rabatę i zapewniamy Was, że nie będzie ona monotonna. Szałwia omszona ‘Mainacht’ będzie pasować świetnie do lawend o białej barwie kwiatów oraz praktycznie do każdego z odcieni fioletu. Lawendę i szałwię możemy sadzić liniowo lub tworzyć z nich luźno porozrzucane plamy na całej rabacie. Możemy też wykonać np. obwódkę z z białej lawendy, a w środku posadzić odmianę ‘Mainacht’ lub na odwrót. Sposobów zestawiania jest całe mnóstwo i na pewno każdy dobierze te, które będą idealnie pasować do danego ogrodu. Dla opisywanej rabaty wybierzmy miejsce w pełnym słońcu , o dobrze zdrenowanej, lekkiej glebie.